+ 372 600 0199

info@geenitestid.ee

OÜ myInnerGo

Mäealuse 4, 12618, Tallinn, Eesti

Jälgi meid

Kuidas leida dieet, mis toimib?

Kuidas leida dieet, mis toimib?

 

Kui kuuled sõna “dieet”, siis ilmselt hakkab mõte kohe jooksma. Atkinsi dieet, Stockholmi dieet, paleodieet, ketogeenne dieet, Vahemere dieet, toortoidudieet, erinevad monodieedid, kus tarbitakse vaid üht toitu jne… See nimekiri paistab olevat juba praegu lõputu, kuid siiski lisandub sinna pidevalt uusi imedieete, mis lubavad uskumatuid tulemusi. Kindlasti oled mõnest või suisa kõigist neist dieetidest kuulnud ja võib-olla ka ise üht või teist proovinud. Kõik nad lubavad kaalukaotust ning püsivaid tulemusi, kuid kas see on tõesti nii ja toimib kõigile ühtviisi? Kas sa oled mõelnud ka sellele, millist mõju erinevad dieedid sinu kehale avaldavad?

 

Nii nagu erineme üksteisest pikkuse, juukse- ja silmavärvi ning teiste väliste tunnuste poolest, on erinev ka meie ainevahetus. Nimelt mõjutavad geenid meie energiakulu, rasvarakkude moodustumist ja rasvade lagundamist, isusid ning seda, kuidas erinevaid toitaineid omastame. Teadusuuringutes on leitud, et geenid mõjutavad kehakaalu lausa 40 kuni 70% ulatuses. See tähendab seda, et vajame toitumise osas personaalset lähenemist. Selline toitumine, mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele. Võib olla peab keegi sinu tuttavatest näiteks Vahemere dieeti, tunneb end hästi ja on seeläbi ka kaalu kaotanud. Sinu puhul ei pruugi see aga toimida ning tulemuseks võib olla hoopis kaalutõus. Miks see nii on? Kuigi tundub, et menüü on väga tervislik, ei sobi see päris kõigile. Nimelt on geenivariatsioone, mille puhul mõjub kehakaalule hästi küllastunud rasvade suurem tarbimine ehk just nn Vahemere stiilis dieet. Teiste geenivariatsioonide puhul aga tuleks pidada just vähendatud rasvasisaldusega dieeti, sest kaalutõusu soodustab igasuguste rasvade suurem tarbimine. Sama kehtib ka süsivesikute kohta. Paljud dieedid baseeruvad suurel süsivesikute tarbimise piiramisel. Teatud inimestele mõjub süsivesikute väiksem osakaal menüüs hästi. Osade inimeste jaoks on aga oluline just süsivesikute suurem tarbimine ning nende piiramine ei aita kuidagi parema vormi saavutamisele kaasa ja võib kasu asemel hoopis kahju tuua. On ka neid, kellele sobib suurema valgusisaldusega dieet, mis aitab tõhusamalt kaalu langetada ja keha kompositsiooni muuta. See ongi põhjuseks, miks enda meelest tervislikult toitudes, ei näe sa tulemusi ja võid võtta hoopis kaalus juurde.

 

Mida siis teha, et teada saada, kuidas õigesti toituda?

Sellele küsimusele aitab vastuse leida personaalne geenitest. Geenitestist saad teada, milline on sinu jaoks optimaalne makrotoitainete ehk valkude, süsivesikute ja rasvade osakaal menüüs. Seeläbi tead, kas peaksid piirama süsivesikute tarbimist, tarbima rohkem küllastumata rasvu ehk jälgima nn Vahemere dieeti, piirama üldiselt rasvade tarbimist, suurendama tarbitava valgu kogust või ei avalda erinevate toitainete gruppide piiramine või suurendamine sulle mingit mõju ning peaksid jälgima tasakaalustatud toitumise näpunäiteid. Oma geenide tundmine aitab seega teha targemaid ja tervislikumaid valikuid.

 

Teed trenni, aga kaal ei lange?

Toitumine on hea vormi saavutamise seisukohalt esmatähtis, kuid ka treeningul on selles suur roll. Selle, kui suurt mõju treening sinu kehakaalule avaldab, määravad geenid. Teatud geenivariatsioonide puhul  tõuseb rasvade põletamise tase treeningu tagajärjel rohkem, samas kui teiste puhul see nii suurt mõju ei avalda. Tervise seiskukohalt on igasugune liikumine väga oluline, kuid tihti hakatakse liigselt treenima just sooviga kaalust alla võtta. Geenid peidavad endas infot selle kohta, kui kergesti aitab treening kehakaalu kontrollida ehk kas peaksid rohkem tähelepanu pöörama füüsilisele treeningule või annab paremaid tulemusi kalorite piiramine. Kui sa tead, et treening nii suurt mõju sinu kehakaalule ja rasvapõletusele ei avalda, siis aitab see vältida seda, et oma keha treeningutega liigselt kurnad. Kui su geenid aga näitavad, et treeningul on rasvapõletusele suur mõju, siis võib see anda lisamotivatsiooni, et trenne mitte vahele jätta. Selliste geenivariantide puhul ei pea sa kaloreid nii palju piirama, kui piisavalt liigud ja trenni teed.

 

Kui sind huvitab, milline toitumisviis just sulle sobib, siis leiad sellele küsimusele vastuse FiguraGen Weight geenitestist, mille kohta saad rohkem lugeda SIIT. Selleks, et enda kohta rohkem teada saada ja seeläbi tervislikuimaid valikuid teha, kasuta sooduskoodi “MINUTERVIS” ja saad kõikidelt geenitestidelt 10% soodustust.

2 kommentaari
  • Terje Maasik
    20/08/2019 at 08:45

    Sooviksin kaalu langetada

Lisa kommentaar