Jorgeni lugu: “Olen teadlikum, mille kallal ning kuidas tööd teha.”
Toome Teieni mõne aasta taguse loo Jorgenist, mis läks seoses uue kodulehe valmimisega blogist kaduma. Jorgen katsetas Geenitestide labori geeniteste ning pani oma loo kirja. Loe täpsemalt sellest, mida ta teada sai ning milliseid muutuseid kavatseb teha oma treeningplaanis ja toitumiskavas.
Kes ma olen ja millega ma tegelen?
Minu nimi on Jorgen, olen 28-aastane. Teen trenni ja toitun tervislikult, olen heas sportlikus vormis. Tegelen sportvõimlemisega rõngastel ja seda toetava jõutreeninguga.
Mind huvitas, kas ning kuidas geenitestidest saadavad teadmised võiksid kaasa aidata veel parema sportliku vormi saavutamisele. Seetõttu ei jäänud muud üle, kui test ära proovida ja muljed kirja panna. Toon välja, mida geenitest minu kohta ütles ja kuidas selle järgi muudan oma treeningplaani ja toitumiskava.
Suurem huvi trenni, täpsemalt jõusaalitreeningu vastu tekkis mul umbes 20 aastaselt. Aastaid sai tegeletud jõutreeninguga, kuid tervislikel (mitte trennist tulenevatel) põhjustel olin sunnitud jõusaalitreeningud lõpetama. Peale umbes aastast pausi jõutreeningust avastasin enda jaoks uudse suuna ja hakkasin tegelema vabaharjutustega ehk streetworkoutiga. Võimlemisrõngastega tegin esmakordselt tutvust 2014. aasta jaanuaris kui tellisin endale esimese paari rõngaid.
Alguses kombineerisin oma treeninguid vabaharjutuste ja rõngastel treeningu vahel, olles keskendunud pigem vabaharjutustele. Hiljem tundsin, et sportvõimlemine rõngastel on minu kutsumus ja otsustasin keskenduda oma treeningutes just sellele. 2015. aasta lõpus, saavutamaks paremaid tulemusi rõngastel, alustasin ka toetava jõutreeninguga jõusaalis. Rõngastel treenides olen keskendunud peamiselt jõu- ja isomeetrilistele elementidele. Näideteks jõuelementidest võib tuua lõuatõmbed, rõngastel surumine (ring dips), jõutõusud (muscle ups).
Jõuelemente on rohkelt, juba eelnimetatud harjutustel on palju erineva raskusastmega variatsioone. Soorituselt jagunevad jõuelemendid kaheks: sirgete kätega (küünarliigesest lukustatud) tehtavad harjutused ja kõverdatud kätega tehtavad harjutused. Isomeetrilised elemendid kujutavad endast kindla asendi hoidmist aja peale. Harjutuse korrektseks sooritamiseks peavad käed olema küünarliigesest lukustatud, keha sirge ning pinguldatud, pöiad peavad olema sirutatud terve soorituse aja. Isomeetrilised harjutused on näiteks front lever, back lever, iron cross, planche ja maltese. Loetelust viimased kolm on kõrgema taseme harjutused ja nende sooritamiseks pean veel aastatid kõvasti treenima, kuid loodan, et kunagi jõuan ka sellise tasemeni.
Miks ma otsustasin teha geeniteste?
Minu eesmärgiks on alati olnud treeningutel maksimaalse tulemuse saavutamine ja oma soorituste paremaks muutmine läbi pidevate täienduste. Seetõttu on mulle alati huvi pakkunud erinevad toitumis- ja treeningalased testid ning analüüsid, sest läbi nende on võimalik oma keha paremini tundma õppida täiesti uutest aspektidest. See omakorda aitab püstitatud treeningeesmärke saavutada ja reaalselt mõista, milleks ma suuteline olen. Sellest tulenevalt otsustasin proovida geneetikal põhinevaid treening- ja toitumiskavasid. Endale meeldib selle juures kõige rohkem teadmine, et aluseks on võetud minu keha ja nendepoolsed soovitused on 100% personaalsed.
Tutvusin võimalustega teha erinevaid geneetikal põhinevaid teste ning leidsin, et Geenitestide Labori valikus on olemas geenitestid , mis sisaldavad minu jaoks huvitavat informatsiooni. Läbi selle testi peaks rohkem teada saama nii oma ainevahetuse eripärade kui ka sportliku võimekuse kohta.
Olles sobivad testid välja valinud, ei jäänud muud üle kui võtta vajalik proov ning see labori poole teele panna. DNA testi tegemine osutus erakordselt lihtsaks. Geenitestide Labor saatis postiga koju vajalikud tarvikud proovi võtmiseks. Juhendis oli kirjas, et proovi saab lihtsasti kätte – tuligi ainult vatitikuga hõõruda põse sisekülge ning asetada see väikesesse, saadetisega kaasas olnud tuubi ja proov laborisse tagasi saata. Täpselt nii sai tehtud.
DNA testi tegemine osutus erakordselt lihtsaks. Geenitestide Labor saatis postiga koju vajalikud tarvikud proovi võtmiseks. Juhendis oli kirjas, et proovi saab lihtsasti kätte – tuligi ainult vatitikuga hõõruda põse sisekülge ning asetada see väikesesse, saadetisega kaasas olnud tuubi ja proov laborisse tagasi saata. Täpselt nii sai tehtud.
Meeldivaks üllatuseks oli see, et ühest proovist on võimalik teha mitu testi. Kui geenitesti tulemused olid valmis saabus mulle e-mailile sellekohane teade ning sain oma testi tulemustega tutvuda Geenitestide labori kodulehel.
Minu geenitestide tulemused
Räägin nüüd natuke lähemalt ka tulemustest, mida minu geenitestid näitasid. Testis oli küll palju erinevaid soovitusi ja andmeid, kuid tooksin välja minu enda jaoks kõige põnevamad. Tõstaksin esile need aspektid, mida ma varem ei teadnud, ent samas on väga olulised minu igapäevase treening- ja toitumiskava juures.
Sportlike võimete test FiguraGen Sport näitas, et olen juba valinud spordiala mis mulle hästi sobib, sest mul on head eeldused tegeleda jõutrenniga. See ilmselt selgitab ka seda, miks olen alati eelistanud suurema raskuse ja väiksema korduste arvuga harjutusi väiksemate raskuste ja suuremate korduste arvuga harjutustele. Selgus, et just selline treening sobibki minu kehale tulemuste saavutamiseks kõige paremini. Olin seda varem praktiseerinud, kuid nüüd on sellel ka kindel tõestus olemas. Edaspidi saan veel teadlikumalt harjutusi valida ning arvestada seda ka treeningkava koostamisel.
Äratundmist pakkus ka see, et vastupidavusalade ning hapnikutarbimise kasvatamise eeldused on mul pigem keskmised. Aegajalt on selle mõju trennis tunda, vahel hakkan kergesti hingeldama pikemaid seeriaid tehes või intensiivsemalt treenides.
Geenitesti tulemused näitasid, et minu keha taastumisvõime on väga hea. See on äärmiselt oluline, sest paljud rõngastel sooritatavad harjutused panevad keha suure pinge ja stressi alla. Raskete, kehale ebasoodsate asendite tõttu saavad väga suurt koormust käte kõõlused, liigesed ning lihased. Seega aitab kiire taastumisvõime kurnavate treeningutega paremini toime tulla.
Leian, et taastumisele tuleb trenni tegemisel pöörata olulist tähelepanu, sest keha liigselt koormates võib end kergesti vigastada. Selles seisnebki vajadus personaalse treeningkava järele. Taastumise kiirust tuleb arvesse võtta enda treeningpäevade sageduse määramisel ja puhkepäevade valimisel. Selline targalt treenimine aitab saavutada soovitud tulemusi kuid hoiduda ka vigastustest.
Üks huvitavamaid ning olulisemaid fakte mis geenitesti tulemustest selgus on see, et geenidest sõltuvalt mõjuvad toitumine ning treening meie organismile erinevalt.
Üks huvitavamaid ning olulisemaid fakte mis geenitesti tulemustest selgus on see, et geenidest sõltuvalt mõjuvad toitumine ning treening meie organismile erinevalt. Näiteks treeningu abil saavad mõned inimesed oma kehakaalu rohkem mõjutada kui teised. See sõltub sellest, kas füüsiline aktiivsus suurendab organismis rasvade põlemist oluliselt või mitte. Ja selle fakti teadmine on väga tähtis! See näitab, kas trennist on olulist abi kehakaalu alandamisele või tuleb põhiline tähelepanu suunata hoopis toitumisele. Minu testi tulemused näitasid, et treening omab suurt mõju minu kehakaalule. Ka isiklik kogemus on tõestanud sama, sest treeningu mahu ja intensiivsuse suurendamisel langeb kehakaal suhteliselt kiiresti. Selline teadmine motiveerib treenima ning on vajalik paremate tulemuste saavutamiseks.
Kuna geenitesti tulemusest selgus, et minu eeldused vastupidavustreeninguks on nõrgemad, siis selle parandamiseks saan edaspidi teha trennis mõningaid muudatusi. Kavatsen suurendada kestvustreeningute mahtu ja lõpetada harjutused suure korduste arvuga seeriaga, sest see peaks minu keha jaoks toimima kõige paremini.
Ainevahetuse eripärad ja toitumissoovitused
Eelnevalt juba mainisin, et ühe proovi abil on võimalik teha mitu erinevat geenitesti. Soovisin teada saada ka oma ainevahetuslikke eripärasid ning võimalikke soovitusi toitumiskava jaoks. Kõige parema ülevaate sellest annab FiguraGen Weight geenitest. Peamiselt keskendub FiguraGen Weight geenitest soovitustele, missuguses vahekorras peaksid meie toitumiskavas olema põhilised toitained – rasvad , valgud ja süsivesikud, et kehakaalu langetamine või säilitamine oleks hõlpsam.
Kuna mul on varasemas elus olnud probleeme kehakaaluga, siis ka geenitestist selgus, et mul kõrge ülekaalulisuse risk. Selle fakti teada saamine oli minu jaoks väga tähtis, sest see näitab, et pean jätkama treeningutega ning sööma tervislikult, et vältida selle riski realiseerumist. Testi tulemuste abil on mul võimalik teha mitmeid korrektuure oma toitumiskavas.
Tulemusi lähemalt uurides selgus, et kehakaalu tõusu risk on seotud liigse rasva tarbimisega. See tuli mulle üllatusena, sest ma pole kunagi seostanud oma kaalutõusu rasvase toidu tarbimisega. Nüüd aga tean, et madalama rasvasisaldusega liha nagu näiteks kanafilee ja veiseliha ning lahjemad piimatooted peaksid minu toidulaual asendama sealiha ja juustu.
Geenitesti abil sain oma keha kohta palju olulist informatsiooni. Edaspidi saan hõlpsasti teha muudatusi toitumiskavas, et oleks kergem hoida soovitud kaalu ja head vormi. Tean nüüd, et pean tarbima rohkem valku ning eelistama madala rasvasisaldusega liha ja lahjemaid piimatooteid, et vähendada toidust saadava rasva osakaalu. Õnneks ei pea ma testi tulemuste järgi väga piirama süsivesikute tarbimist, ega pea selle läbi riskima võimaliku energiataseme langusega.
Usun, et igaüks kes tahab oma tulemusi parandada peab rohkem keskenduma oma personaalsetele eeldustele. Geenitestid näitasid mulle ette suuna, kuidas oma keha võimekust parandada, minu ülesandeks on püsida õigel teel ja rakendada saadud teadmisi oma treeningplaanis ja toitumiskavas.
Olen igati rahul, et otsustasin geenitesti teha. Tulemused ja minu geneetiline profiil näitasid, et tegelen spordiga, mis sobib hästi minu kehaliste võimetega. Samuti sain juurde palju informatsiooni kuidas parandada endas neid külgi, mis ei ole nii tugevad ja nõuavad rohkem tähelepanu ning teadmisi. Olen teadlikum selles, mille kallal ning kuidas tööd teha, kindlasti kavatsen läbi viia muudatusi enda toitumises ja treeningkavas. Usun, et igaüks kes tahab oma tulemusi parandada peab rohkem keskenduma oma personaalsetele eeldustele. Geenitestid näitasid mulle ette suuna, kuidas oma keha võimekust parandada, minu ülesandeks on püsida õigel teel ja rakendada saadud teadmisi oma treeningplaanis ja toitumiskavas.