Kas teadsid, et laktoositalumatus võib olla põhjustatud vaid ühe geeni muutustest?
FiguraGen Lacto geenitest aitab välja selgitada geneetiliselt päritava laktoositalumatuse olemasolu.
Tutvu näidisvastusega: NÄIDISVASTUS
Mis on laktoositalumatus?
Laktoositalumatus ehk hüpolaktaasia on ainevahetushäire, mille põhjuseks on inimorganisimi võimetus toota laktaasi. Laktaas on ensüüm, mis lõhustab soolestikus laktoosi ehk piimasuhkrut. Laktaasi puudujäägi tõttu ei ole võimalik laktoosi lagundada. Imendumata laktoos liigub edasi jämesoolde, kus bakterid lõhustavad laktoosi gaasideks ja hapeteks. Tekkinud ühendid ärritavad soolt ja põhjustavad ebamugavustunnet, kõhupuhitusi ja- lahtisust, kõhukorisemist ja valu. Neid sümptomeid saab vältida piimatoodete tarbimise piiramisega.
Milline seos on laktoositalumatusel geneetikaga?
Laktoositalumatus võib olla geneetiliselt päritav. Geneetiliselt päritavat laktoositalumatust esineb Eestis ligikaudu 20-30% elanikkonnast.
Teadusuuringud on kindlaks teinud geneetilise variatsiooni (rs4988235), mis on primaarse laktoositalumatuse peamiseks põhjuseks Euroopa päritolu inimeste seas. Tuginedes teadusuuringutele on välja töötatud geenitest FiguraGen Lacto, mis aitab määrata, kas inimesel esineb geneetiliselt päritav ehk primaarne laktoositalumatus.
Arvestada tuleb, et geneetiliselt päritava laktoositalumatusega on seotud ka teised harva esinevad variatsioonid, mida FiguraGen Lacto testis ei uurita.
Laktoositalumatusega seotud geneetiline variatsioon ei põhjusta kõigil inimestel ühesuguseid sümptomeid. Piimatoodete söömisest tingitud haigusnähtude ilmnemine sõltub ka sooles elavatest bakteritest ja toitumisest.
MILLISED ON GENEETILISE TESTIMISE EELISED?
Geneetilisel analüüsil on mitmeid eeliseid võrreldes teiste meetoditega.
- Geenitesti tegemine on kiire ja mugav, selle tegemiseks ei ole vaja kuskile kohale minna ega ebameeldivaid protseduure läbida.
- Seda saab teha igal ajal, tulemust ei mõjuta välised faktorid (söömine, joomine ja antibiootikumide tarvitamine) ning puuduvad ebameeldvad kõrvaltoimed, mis võivad tekkida pärast laktoosilahuse joomist. Oluline on vaid jälgida, et proov võetakse vähemalt pool tundi pärast söömist, joomist, suitsetamist või hambapesu.
- Test sobib ka diabeetikutele, kelle veretesti tulemus võib ebausaldusväärne olla häirunud süsivesikute ainevahetuse tõttu.
- Geenitest võimaldab eristada primaarset ja sekundaarset laktoositalumatust. See on väga oluline, sest sekundaarsest laktoositalumatusest on võimalik õige ravi puhul vabaneda.
Laktoositalumatuse kohta saad täpsemalt lugeda SIIT.
norm –
Norm värk
Annika –
Lihtne viis lapsel laktoositalumatuse kindlaks tegemisel