+ 372 600 0199

info@geenitestid.ee

OÜ myInnerGo

Mäealuse 4, 12618, Tallinn, Eesti

Jälgi meid

Mille alusel valida vitamiine ja mineraalaineid?

Mille alusel valida vitamiine ja mineraalaineid?

Vitamiinid ja mineraalained on kehale vajalikud mikrotoitained, mis ei anna energiat, kuid tagavad organismi normaalse funktsioneerimise ja on tervise seisukohalt asendamatu tähtsusega. Nad aitavad tõsta energiataset, osalevad ainevahetusprotsessides, luu- ja lihaskoe moodustumisel, reguleerivad närvisüsteemi tööd ning on olulised mitmete viirus- ja nakkushaiguste eest kaitsmisel. Mikrotoitainete vajadus sõltub vanusest, soost, elustiilist, kehalisest aktiivsusest, organismi tervislikust seisundist ja geneetikast.

 

Milline seos on geneetikal mikrotoitainetega?

Geneetikal on suur mõju sellele, kuidas meie keha kasutab erinevaid toitaineid – nii mikro- (vitamiinid ja mineraalained) kui ka makrotoitaineid (valgud, rasvad, süsivesikud). Geenid mõjutavad seda, kuidas toitained imenduvad ning kuidas neid töödeldakse ja transporditakse meie kehas.

Seda, kuidas geneetilised variatsioonid mõjutavad inimese toitainete vajadusi, uurib teadusharu nimega nutrigeneetika. Mikrotoitainete seisukohalt uurib nutrigeneetika seda, kuidas DNA mõjutab vitamiinide ja mineraalainete taset ning kas esineb risk nende puuduse tekkeks. See annab infot selle kohta, kas oma toidusedelisse tuleks teatud toiduained lisada või mõelda toidulisandite tarbimisele, et tagada optimaalsed mikrotoitainete tasemed organismis.

Lisaks toitumisele ja elustiilile määravad vitamiinide puuduse riski ja sellest tulenevaid haiguste riske ka geenid.

Üldtuntud soovitatud päevased mikrotoitainete kogused ei arvesta inimeste geneetiliste eripäradega. Osadel inimestel võib olla geneetiline eelsoodumus näiteks raua- või D-vitamiini puuduse tekkeks, teisel jällegi ei imendu B12 vitamiin nii hästi. Geneetiliste eripärade tundmine võimaldab muuta oma toitumist, nii et mikrotoitainete tasakaal organismis oleks paigas. Nutrigeneetika eesmärk ongi seostada inimese geneetika tema toitumise ja individuaalsete vajadustega, et tagada piisav toitainete tase organismis ning vähendada seeläbi haiguste tekkeriske.

 

Kuidas teada, milliste mikrotoitainete puudus võib kergemini tekkida?

Seda, milliste vitamiinide ja mineraalainete puuduse tekkerisk ohustada võib, saab määrata geenitesti abil. Geenitest võimaldab hinnata mitmete keha jaoks oluliste mikrotoitainete puuduse tekkimise riske. Sinna hulka kuuluvad A-, B6-, B9-, B12- ja D-vitamiin ning mineraalainetest raud, kaltsium ja magneesium. Lisaks analüüsitakse ülioluliste oomega-3 rasvhapete puuduse tekke tõenäosust. Geenitesti vastus sisaldab ka selgitusi ja testi tulemusel põhinevaid personaalseid soovitusi.

Näide geenitesti tulemusest

 

Vitamiinide ja mineraalainete puuduse tekkeriski geneetilise analüüsi saad tellida SIIT.

 


Kasutatud materjalid:

1) https://toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/vitamiinid

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121546/

No Comments

Lisa kommentaar